SpaceX, Starship roket testi hakkında bilgi verdi

Texas’taki Starbase’de yoğun bir günün ardından SpaceX, Starship test kampanyasının en son aşaması hakkında resmi olarak ayrıntılar paylaştı. Şirket, bugün ilk ve ikinci aşama Starship güçlendiricilerinin motor testlerini gerçekleştirdi ve bu testlerin her biri belirli sonuçları göstermeyi amaçlıyordu. Özellikle, SpaceX’in ikinci aşama Starship’i, güvenli bir yörünge yolculuğunu gerçekleştirebilmek için gerekebilecek yetenekleri göstermek üzere testlerini giderek artırıyor.

NASA, Artemis Ay görevi için ay iniş aracı olarak SpaceX’i görevlendirdi ve SpaceX, bugün X üzerinde, ikinci aşamanın motorunun uzayda manevra yapmak için başlatılma yeteneğini test ettiğini paylaştı.

Bir roketin fırlatma için düzenleyici onayı alabilmesi için, onu uçuranların, havada ve yerde güvenliği tehdit etmediğinden emin olması gerekir. Starship için bu, roketlerin özellikle yörüngeye ulaşmaya çalışırken kontrolden çıkmamasını sağlamak anlamına geliyor.

Bu nedenle, SpaceX, ikinci aşama Starship’ini yörüngeye çıkarıp ardından de-yörüngeye sokarken aracı manevra yapabilme yeteneğini göstermek zorunda. Bu, roketi yörüngede yakıt ikmali yapabilme yeteneğini kanıtlamak için gerekiyor. SpaceX, bu sistemlerin uzayda güvenlik ve manevra için gereken işlevselliği sağlayabileceğini doğrulamak için roketi yerde test etmek zorunda.

SpaceX, Starship roket testi hakkında bilgi verdi

Bugünkü ikinci aşama Starship testinde, roketin tek bir motorunu ateşleyerek SpaceX tarafından doğrulandı. Şirket, bu testin uzayda uçuş sırasında motor başlatma yeteneğini göstermeyi amaçladığını açıkladı. Bu tür yanmalar genellikle bir roketi uzayda manevra yapmak veya iniş sırasında yönünü kontrol etmek için yapılır. İniş sırasında kontrol kaybı, son varış noktası tahmin edilemeyen kontrolsüz bir roket anlamına gelebilir.

Starship programının en büyük sınırlayıcı faktörlerinden biri Raptor motoru olmuştur. SpaceX, 2020’deki ilk Starship test kampanyası sırasında motorların başlatılamaması, patlaması veya yanma odalarını aşındırması gibi sorunlarla karşılaştı. Nisan ayında gerçekleştirilen ilk tam yığın yörünge test uçuşu girişiminde, roketin motorları tırmanış yolculuğu boyunca alev aldı. Bu, özellikle tek bir Starship’in optimum bir görev profili sağlamak için 33 motorun hassas işbirliği gerektirdiği düşünüldüğünde, motorların güvenilirliği hakkında soruları gündeme getirdi.

SpaceX ayrıca, ilk aşama Starship Super Heavy güçlendiricisinin 33 motorla tam yığını içeren sabit ateşleme testinin de gerçekleştirildiğini doğruladı. Bu, daha önceki testlerde az sayıda motorun test edildiği ilk bu tür sabit ateşleme testiydi. SpaceX, 33 motorlu Starship Super Heavy sabit ateşleme testinin videosunu X sayfasında paylaştı ve klipte motor kapatmanın doğasının testin sonunda merdivenli kapatma sırasıyla net bir şekilde görüldüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir