Hafize Gaye Erkan, 2024’ün dezenflasyon yılı olacağını belirtti

AA

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından göreve gelen ekonomi yönetimi, uluslararası boyutta yatırımcılarla bir araya gelmeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘Yatırımcı Günü’ etkinliğinin ilki, ABD’nin kentinde gerçekleştirildi.

Toplantıya, büyüklüğü 50 trilyon doları bulan dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200’ü aşkın üst düzey temsilci katıldı.

TCMB Başkanı Erkan sunum yaptı

JPMorgan Chase genel merkezinde düzenlenen toplantıda TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye’de para politikası ve görünümüne ilişkin sunum yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de video konferans yöntemiyle katıldığı ve yatırımcıların sorularını yanıtladığı toplantıda makroekonomi, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda da sunumlar gerçekleştirildi.

Toplantı katılımcılarından alınan bilgiye göre Erkan, toplantıda dezenflasyona ulaşma konusunda kararlı olduklarını belirterek, “Dezenflasyon patikası sadece bir projeksiyon değildir, başarı ölçümüzdür. Bunu başarmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

“Parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörüyoruz”

Erkan, eylül ayından bu yana Türk lirası (TL) mevduata güçlü bir geçişle birlikte tüketim ve ithalat talebinde azalma, bunun sonucunda cari açık ve rezerv artışında iyileşme, bununla birlikte enflasyon beklentilerinde belirgin bir iyileşme ve enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlemlemekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Para politikası stratejilerinin piyasalarca olumlu karşılandığını belirten Erkan, “Türkiye’nin CDS’i mayıs ayında bulunduğu zirveye kıyasla yarıdan fazla gerileyerek sert bir düşüş gösterdi. Piyasanın işaret ettiği kur oynaklığı önemli ölçüde azaldı.” diye konuştu.

“Rezervleri ihtiyatlı bir şekilde artırmaya devam edeceğiz”

Erkan, hızlanan sermaye girişlerinin de desteğiyle rezervleri ihtiyatlı bir şekilde artırmaya devam edeceklerine vurgu yaparak makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesine ve TL mevduat payının artırılmasına devam edileceğini söyledi.

Rezervlerin tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktığını kaydeden Erkan, sermaye girişlerinin son dönemde hızlandığını belirterek, kasım-aralık dönemi boyunca 9 milyar doların üzerinde sermaye girişi gerçekleştiğini bildirdi.

Erkan, “Programımız etkili bir şekilde çalışıyor ancak sürdürülebilir fiyat istikrarı sağlanana kadar işimiz bitmiş sayılmayacak.” ifadesini kullandı.

“2024, dezenflasyon yılı olacak”

Erkan, bankacılık sektörünün parasal sıkılaştırma süreci boyunca sağlamlığını ve dayanıklılığını koruduğunu, sermaye tamponlarının yeterli seviyelerde olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Sadece 4 ay içerisinde TL mevduat 2 trilyon TL arttı, KKM hesapları 750 milyar TL azaldı, yabancı para mevduatı 3 milyar dolar azaldı. Böylece TL mevduatın payı yüzde 30’dan yüzde 40’a yükselirken KKM’nin payı yüzde 20’nin altına düştü. Mevduat oranı hanehalkının tüketimi öne çekmekten uzaklaşarak tasarruflarının reel değerini TL’de tutmaya yöneldiği bir seviyededir. Ana taahhüdümüz dezenflasyona ulaşmaktır. Bununla birlikte döviz rezervlerini güçlendirmeye devam edeceğiz ve rezervleri artırmada halihazırda önemli bir ilerleme kaydettik.

Erkan, 2024’ün dezenflasyon yılı olacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x