Emekli İkramiyesinde Şikayetler Meclis’e Ulaştı: Çiftçiler İçin Erdoğan’dan Talimat

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeler dağıtıldı ancak tartışmaları bitmiyor. Emekli çiftçilerin kayıtlarının aktif olmasıyla ikramiye alamamaları konusunda milletvekillerine giden şikayetler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat verdiği iddia edildi.

Emekli ikramiylerinde yapılan çalışman çalışmayan ayrımından çiftçiler de etkilendi. 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamayan çiftçileri Çiftçi Kayıt Sistemi’nden kayıtlarını sildirmeye çalışmıştı.

Üretimden bile vazgeçmeye çalışan çiftçilerin bu tepkileri hükümeti harekete geçirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da ulaşan şikayetlerin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a talimat verildiği iddia edildi. Emekli çiftçilere  özel 5 bin liralık ikramiye için çalışma yapılacağı belirtiliyor.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü sebebiyle “çalışmayan” emeklilere özel olarak verilen ve tek seferlik olan 5 bin liralık ikramiye emekli çiftçileri de vurdu.

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı göründüğü için, 5 bin liralık ikramiyeden yaralanamayan 1,5 milyon çiftçinin şikayetleri artınca Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi.

Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kayıtları bulunan, ancak üretim faaliyetinde olmayan, 1,5 milyona yakın çiftçi, 1 Ekim 2023 tarihine kadar çalışmayan emeklilere ödenen 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamadı.

ÇKS’den kayıtlarını sildirmek için ziraat odalarında kuyruk oluşurken, hükümetin ve milletvekillerinin telefonlarına da mesaj yağdı.

Türkiye gazetesi haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize programında çay üreticilerinden aynı şikayeti duyunca Bakan Işıkhan’a problemin çözülmesi talimatını verdi.

Parti içinden kaynakların, emekli çiftçilere yönelik ikramiye için düzenleme yapılabileceğini ve bütçe görüşmelerinden önce torba teklifle Meclis’te görüşülebileceğini belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x