Seçimlere Sosyalist Güç Birliği İttifakı ile katılma kararı alan SOL Parti: Kılıçdaroğlu’na destek vererek tüm muhalefet güçleriyle birlikte mücadele edeceğiz

SOL Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere Sosyalist Güç Birliği İttifakı ile katılma kararı aldı. SOL Parti, “SOL Parti seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı altında, tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katılacaktır. Seçim sürecinde yaşanabilecek olası sorunlar karşısında Saray rejiminin yıkılması için Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vererek tüm muhalefet güçleriyle birlikte mücadele edeceğiz” açıklamasını yaptı.

SOL Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere yönelik; Sosyalist Güç Birliği ile Emek ve Özgürlük İttifakı arasındaki görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmadığını ve seçimlere Sosyalist Güç Birliği adı altında girileceğini açıkladı.

SOL Parti’den bugün yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Sosyalist Güç Birliği ittifakı altında, kendi adı ve amblemiyle katılacaktır” 

“SOL Parti seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı altında, tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katılacaktır. Seçimlere katılma hakkı olan TKP ve TKH ile seçimlere katılma hakkı olmayan Devrim Hareketi ve TSİP ile Sosyalist Güç Birliği’nde birlikte mücadele edeceğiz.

“HDP ile görüşmelerde dar zaman içinde olumlu bir sonuca ulaşmak mümkün olmamıştır”

Öte yandan HDP ile seçim ittifakı imkanlarının araştırılması çerçevesindeki görüşmelerimiz ise temel prensiplerde olumlu karşılıklar bulmuştur. Ancak mevcut dar zaman aralığı içinde her iki tarafın kendi iç prosedürlerinin tamamlanarak olumlu bir sonuca ulaşmak mümkün olmamıştır. Önümüzdeki seçimlerin en önemli yanı başta ekonomisi olmak üzere, adalet sisteminden toplumsal yapıya her alanda ülkemizi İslamcı faşizmin karanlığında büyük bir çöküşün içine sürüklemiş olan tek adam rejiminden kurtulmaktır.

“Kılıçdaroğlu’na destek vererek tüm muhalefet güçleriyle birlikte mücadele edeceğiz”

Partimiz uzun zamandır seçimlerde geniş bir muhalefet mutabakatının oluşmasını ön plana alan bir çaba içinde olmuştu. Gelinen aşamada böyle bir mutabakatın oluşmasını çok önemli buluyoruz. Seçim sürecinde yaşanabilecek olası sorunlar karşısında Saray rejiminin yıkılması için Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vererek tüm muhalefet güçleriyle birlikte mücadele edeceğiz. Faşist rejime son vermek ve yeni bir ülke kurma mücadelesini yükseltmek için hazırız! SOL Parti, parlamento seçimlerinde kapitalist neoliberal sermaye düzeni karşısında anti-emperyalist, emekten, laiklikten ve barıştan yana yeni bir ülke kurma bayrağını yükseltmek için var gücüyle çalışacaktır!” (ANKA) 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir