Emeklilerin Maaş Zamlarında ‘Kök Aylık’ Tartışması: “Zam, Bunun Üzerine Yapılmalı”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin beklediği maaş zamlarında artışın kök aylık üzerinden yapılması gerektiğini söylerken, en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında olmaması gerektiğini söyledi.

TÜED Genel Başkanı Ergün, geçmişte sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişikliklerin emekli aylıklarında artışların adaletsizliğe neden olduğunu söyledi.

Ekonomim’in aktardığına göre, Türkiye’de 15,6 milyon olan emekli içinde yaklaşık 6 milyon emekli 7 bin 500 lira seviyesinde maaş alırken, devlet katkısı olmadan kök aylıkların en düşüğü 5 bin 500 lira seviyesinde kalıyor.

Emekli maaşlarına gelecek zam yüzde bile olsa kök maaşlar üzerinde yapılacak zamla en düşük emekli maaşı 8 bin 25 TL olacak. Şu dönemde devlet katkısıyla en düşük 7 bin 500 lira aylık alan bir emeklinin maaşına reelde yüzde 10 zam gelmiş olacak.

Ergün, kök aylığı 5 bin 500 ila 7 bin 500 lira arasında kalan emeklilerin gelir ve refah seviyesinin artması kök aylıkların yükseltilmesi gerektiğini söylerken, ocak ayında yapılacak zammın 7 bin 500 lira kök aylık olarak kabul edilerek bunun üzerinden zam yapılması gerektiğini belirtti.

Ergün, “Bu adım atılmazsa milyonlarca emekli yine enflasyonun altında zam almış olacak” derken, çalıştığı dönemde yüksek prim ödeyerek 7 bin 500 liranın üzerinde emekli aylığı alanların da haksızlığa uğramaması gerektiğini savundu.

Daha yüksek maaş alanların da emekli aylıklarına seyyanen iyileştirme yapılmasını, bunun da Temmuz 2023’te memurlara yapıldığı gibi 8 bin 77 lira seviyesinde olması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x