Can Atalay’ın babası Bakan Tunç’a seslendi: Siyasiler artık elini bu davadan çeksin, yargıyı bağımsız bıraksınlar

Türkiye İşçi Partisi (TİP), partisinin Hatay milletvekili Can Atalay ve Gezi tutsaklarının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesine karşı “Özgürlük Yürüyüşü” başlattı. Yürüyüşe katılan Can Atalay’ın ailesi de katıldı. Baba Mustafa Atalay, “Siyasiler artık elini bu davadan çeksin, yargıyı bağımsız bıraksınlar” dedi. 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutsaklarının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesine karşı daha önce duyurduğu “Özgürlük Yürüyüşü” için harekete geçti. Yürüyüşün ilk günü, Defne’deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı’nda yapılan basın açıklaması ile başladı.

Defne’deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı’nda yapılan açıklama basın açıklaması ile başlayan program Samandağ Deniz Mahallesi’nde sona erdi.

“Bütün demokratlara yürüyüşe katkı çağrısında bulunuyorum”

Can Atalay’ın babası Mustafa Atalay, “Siyasiler artık elini bu davadan çeksin, yargıyı bağımsız bıraksınlar. Verdikleri kararın ardından aynaya bakabilecekler mi? Yarın öbür gün çocukları, torunları bu davadan bahsettiğinde yüzleri kızarmayacak mı? Bütün demokratlara yürüyüşe katkı çağrısında bulunuyorum” dedi.  

TİP, “Birlikte kazanabiliriz” diyerek açık çağrıda bulundu: Ankara’ya özgürlük yürüyüşü düzenleyeceğiz 

Yürüyüş programı

Günde ortalama 30 kilometre yol kat edilmesi planlanan yürüyüşün her gününde ayrı bir tema ele alınacak ve o günün temasına dair mücadele eden yurttaşlar da yürüyüşe katılacak.

Hatay programı

1 Ekim: Can Atalay’a özgürlük için yürüyoruz

Konuklar: Can Atalay’ın ailesi, arkadaşları ve Hataylı seçmenler

2 Ekim: Hatay’ın barınma sorununa karşı yürüyoruz

Konuklar: Hatay halkı

3 Ekim: Deprem suçları

Konuklar: Mimar-mühendisler, hukukçular

4 Ekim: Hatay’ın su sorununa karşı yürüyoruz

Konuklar: Hatay halkı

Ne olmuştu?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılacağı güne dek Can Atalay’ın tahliye edilmemesi durumunda Hatay’dan Ankara’ya yürüyeceğini açıklamış ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Gezi Davası kapsamında Can Atalay, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in mahkumiyetlerini onamasının ardından “Özgürlük Yürüyüşü”ne başlayacağını açıklamıştı.

Baş, yürüyüşü, sosyal medya hesabından, “Başta Hatay milletvekilimiz Can Atalay olmak üzere, hapis cezaları onanan tüm Gezi tutsakları nezdinde emekçi halkımızın özgürlüğüne dönük yargı darbesini kabul etmiyorum. Özgürlük için, 1 Ekim günü Hatay’dan Ankara’ya doğru ilk adımımı atacağım. Yalnız olmadığımı, olmadığımızı biliyorum. Saray da öğrenecek!” sözleriyle duyurmuştu.

TIKLAYIN – TİP’in ‘Özgürlük Yürüyüşü’ başladı: Büyük bir hapishaneye dönmüş Türkiye’de özgürlüğün sesini yükseltmeye çalışacağız

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x