Ankara’da özel halk otobüsleri ücretsiz biniş kartı kararını geri çekti

Ankara’daki halk otobüslerinde, ücretsiz biniş kartlarına ilişkin tartışmalara bir çözüm bulunana kadar tüm ücretsiz biniş kartlarının geçerli olacağı bildirildi.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, TÖHOB ile EGO arasında yaşanan ‘şehit ve gazi yakınları ve basın mensupları dışındaki 22 grubu kapsayan ücretsiz biniş kartı sahiplerini taşımama kararına’ ilişkin gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

‘DEVRETMEYİ DÜŞÜNEBİLİRİZ’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın CHP Ankara İl Kongresi’nde, “Gerekirse araçları biz Belediye olarak satın alırız” dediğini ifade eden Kara, esnafla belediyenin anlaşması durumunda araçlarını devretmeyi düşünebileceklerini söyledi.

AA’nın haberine göre Kara, bugün gelinen sürece ilişkin de şunları ifade etti:

“Baktık ki araçlarımız EGO Genel Müdürlüğü Parkı’na gitmeye başladı. Vatandaşlarımızla personellerimiz arasında tartışmalar büyüdü. Dedik ki bir çözüm alınana kadar çalışmaya devam edelim, Ankaralı vatandaşlarımız mağdur olmasın, büyüklerimiz, ücretsizler, vatandaşlarımız, 65 yaşlarımız da mağdur olmasın dedik. Bugün tüm ücretsizler eski düzendeki gibi geçerlidir.”

‘MÜJDELİ BİR HABER VERECEĞİZ’

Kara, araçların belediyeye satılmasının haricindeki diğer çözüm alternatiflerini görüşmek üzere de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş ile Belediye Meclisi’ndeki 4 Grup Başkanvekilinin bir araya gelmesini istediklerini dile getirdi.

“1 Ekim’e kadar bu konunun çözüleceğine inanıyoruz. Vatandaşlarımızı da mağdur edemeyiz” diyen Kara, 1 Ekim’den sonra kontak kapatmayacaklarını ifade etti.

Kara, “Araçları Ankara Büyükşehir Belediyesine devredersek, Belediye Başkanımızdan çalışan personellerimiz ile mal sahiplerine öncelik iş hakkı sunulmasını rica edeceğiz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız ve 4 siyasi partimizin il başkanlarını bu hafta gezeceğiz, Ankara halkına müjdeli bir haber vereceğiz” diye konuştu.

YAVAŞ PLAKALARIN BİLDİRİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ücretsiz taşıma yapmayacak olan otobüslerin plakalarının 153 hattından belediyeye bildirilmesini istemiş ve bu otobüslerin trafikten men edileceğini duyurmuştu. Yavaş ayrıca, bundan sonra gelir desteği de verilmeyeceğini belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x