ABD’nin Ukrayna Savaşı Planları Twitter’da Sızdırıldı

ABD Savunma Bakanlığı, sosyal medyada paylaşılan bazı gizli belgeler nedeniyle büyük bir tartışmaya yol açtı. Kimliği belirlenemeyen kişiler, Twitter, Telegram gibi platformlarda NATO ve ABD’nin Rusya-Ukrayna savaşına dair planları içeren belgeleri sızdırdı.

Ukrayna ordusu için Rusya’ya karşı saldırı planlarını içeren belgeler, 5 hafta gibi kısa süre öncesine ait idi. Belgelerin en günceli 1 Mart tarihli idi. Pentagon, sızdırılma olayının araştırıldığını açıklarken Twitter’dan da belgelere yer veren paylaşımların kaldırılması talebinde bulunduğu paylaşıldı.

Pentagon, gizli savaş planlarına yer veren paylaşımların Twitter’dan kaldırılmasını istedi:

The New York Times tarafından aktarılan detaylara göre Biden hükûmeti yetkilileri, belgelerin sosyal medya platformlarından kaldırılması için harekete geçti. Bu taleplerin gündem olmasıyla Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan da bir açıklama geldi.

“Aynen, internetten bir şeyleri kesinlikle silebilirsin(!)”

Elon Musk, Pentagon’un taleplerine karşı alaycı bir dil kullanarak “Aynen aynen, internetten kesinlikle her şeyi silebilirsin. Hiçbir sorun olmuyor ve saklamaya çalıştığın şeye hiç dikkat çekmiyor.” ifadelerini kullandı.

Peki söz konusu belgelerde neler yer alıyordu? Pentagon, yalan söylemiş olabilir:

The New York Times, belgelerde Ukrayna’nın karşı saldırıya ne zaman başlayacağı ve nereden saldırı yapacağı gibi bilgilerin bulunmadığını öne sürdü. Fakat belgelerde Pentagon’un daha önce yalanladığı bir detay da yer alıyordu.

Pentagon, ABD üretimi roketatar sistemi HIMARS’ın Ukrayna tarafından kullanılmadığını açıklamıştı. Fakat belgelerde HIMARS’ın masraflarına dair detaylar yer alıyordu. Pentagon, konu hakkında henüz bir açıklamada yer almadı.

Bir diğer yanda ise belgelerin Ruslar tarafından düzenlenmiş olabileceği iddiası bulunuyor:

The New York Times’ın aktardığı bir diğer iddia ise ordu analistlerinden geliyor. Bazı analistler, belgelerin düzenlenmiş olabileceğini ifade ediyor. Buna gerekçe olarak ise Ukraynalı kayıpların çok daha yüksek gösterilirken Rus kayıpların sayısının çok daha az gösterilmesi sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir